A Li-ion akkumulátorok használata és tárolása
A minőségi elektromos járműveket gyártó cégek jelenleg a li-ion technológiára építik termékpalettájukat, mivel ma jelenleg ez a legjobb, leghatékonyabb módja az energiatárolásnak. Az elektroridernél kizárólag olyan minőségi elektromos motorokat forgalmazunk, amelyekben ilyen korszerű és nagyértékű lítium-ion akkumulátorok vannak.
Mi a li-ion akkumulátor?
A lítium-ion akkumulátor, más néven Li-ion akkumulátor, egy újratölthető elektromos tárolóeszköz, amely a hordozható elektronikus eszközökben, például mobiltelefonokban, laptopokban, kamerákban, elektromos szerszámokban, elektromos járművekben, és még sok másban is megtalálható.
Az akkumulátorok használata során csupán néhány egyszerű használati és tárolási szabályt kell betartani, aminek eredményeképpen az aksik hosszú ideig fognak szolgálni bennünket.
A Li-ion akkumulátorok helyes használata
Hetente legalább egyszer töltsük fel 100%-ra | Kerüljük a 20%-os töltöttségi szint alatti használatot | A teljes töltöttséget követően ne hagyjuk hosszú ideig töltőn | Ne tároljuk lemerült állapotban | Ne töltsük az akkumulátorokat 5 °C alatt. |
---|
Amikor napi rendszerességgel használjuk elektromos járművünket akkor az akkumulátorokkal kapcsolatban a következőkre kell odafigyelni:
Akkumulátorok hosszabb idejű helyes tárolása
A szakirodalom szerint a li-ion akkumulátorok önkisülése nagyon alacsony és 40% körüli töltöttségi szinten érdemes tárolni őket. Így minimalizálható az öregedés a használaton kívüli időszakban. A gyakorlatban azonban ez mégsem teljesen jelenthető ki minden esetben. Mivel a korszerű li-ion akkumulátorok belsejében nem csak akkucellák vannak, hanem valamilyen felügyeleti elektronika is (BMS), ezért gyártónként nagy mértékben eltérhetnek a tárolási javaslatok. Alábbiakban összeszedtük, hogy általánosságban és gyártónként mi az a pár játékszabály amit az aksikkal kapcsolatban be kell tartani.
Általános szabályok li-ion akkumulátor tárolása esetén:
Száraz, jól szellőző helyen tároljuk, ahol a környezeti hőmérséklet 0-25°C, a relatív páratartalom <60% | Az akkumulátorhoz ne legyen csatlakoztatva a töltő, illetve ne legyen feszültség alá helyezve a tárolás során | Havonta legalább egyszer ellenőrizzük a töltöttségi szintet, szükség esetén a típusra jellemző módon (lásd lejjebb) járjunk el | Ne töltsük 5°C alatt az akkumulátort, és a töltés megkezdése előtt győződjünk meg arról, hogy az akkumulátor hőmérséklete legalább 10°C | A tárolás utáni első használat előtt töltsük fel teljesen az akkumulátort. |
---|
Az általános szabályok betartása mellett típus-specifikusan a következőkre kell odafigyelni, ha járművünket huzamosabb ideig tároljuk.
Silence S01 / S02
A li-ion akkumulátor garanciájának megtartásához az akkumulátort havonta legalább egyszer 100%-ra kell feltölteni. Ha egy ideig nem használod a motort az akkumulátort eléggé feltöltve kell hagyni ahhoz, hogy a töltés ne essen le a kritikus értékekre. A Silence-ek elektronikái fogyasztanak abban az esetben is, ha a motort nem használjuk. Emiatt érdemes néha ellenőrizni a töltöttségi szintet, nehogy teljesen lemerüljön az akkumulátor. Ha az akkumulátorok bizonyos feszültségszint alá esnek, akkor már többé nem működnek, nem tölthetőek fel. Ilyen esetben az akkumulátort el kell vinni a hivatalos szervizbe.
A Silence modelljei abban térnek el az összes többi elektromos robogótól, hogy az akkupakkban van egy elektromos fűtőegység. A Silence-ek téli használata a töltés szempontjából problémamentes, mert bármilyen hideg is van, a töltőkábelt a konnektorba csatlakoztatva, először a fűtés indul el, a töltést csak akkor kezdi meg a rendszer, amikor a cellák már megfelelő hőmérsékleten vannak.
Daytona E-Viball
Ha az E-Viball robogónk biztonságos zárt helyen tölti a telet, akkor kb. 50%-os töltöttségi szinten eltehetjük télire. Ez akkor igaz, ha a tárolás ideje alatt lehúzzuk mindkét li-ion akkumulátorról a főáramköri kábeleket. Fontos, hogy fizikailag is le legyenek húzva, nem elég az előttük található megszakító lekapcsolása, mert a fedélzeti elektronikának lekapcsolt megszakító mellett is van önfogyasztása.
Ha a robogónkat a tárolás ideje alatt szeretnénk nyomon követni, felügyelni, akkor a li-ion akkumulátorok csatlakoztatva maradhatnak. Ebben az esetben érdemes feltöltött állapottal kezdeni a tárolást. A beépített GPS modul és mobil adatkapcsolatért felelős felügyeleti elektronikának egy mobiltelefonhoz hasonló fogyasztása van, ezért a tárolási időszak alatt 1-2 havonta fel kell tölteni az akkumulátorokat. Mindenképpen töltsünk az akkumulátorba az előzőleg említett gyakorisággal, még akkor is, ha kijelzés szerint látszólag változatlan a töltöttségi szint.
Nmoto LX08
Havonta győződjünk meg arról, hogy a töltöttségi szint jelző 100%-ot mutat. Ehhez nyomjuk meg az akku rövidebbik oldalának tetején található LEDsor melletti gombot. Ha a LEDsor első két ledje villog, kiegyenlítő töltésre van szükség. Ehhez tegyük töltőre és hagyjuk úgy, míg újra 100%-ot nem mutat az akku.
A Nmoto elektromos robogókat itt mutattuk be.
Az akkumulátorok kapcsán rengeteg kérdésre lehet választ kapni ebből az interjúból, melyben Jeli Attila motoros kérdezi Gugolya Andrást, az elektromos akkumulátorok szakértőjét: